Avaleheks |
 
 
  UUDISTEKESKUS  
  FOORUM  
  Koerablogi  
  Kutsikad müügiks  
  Kennel-register  
  Tõututvustused  
  Tasub teada  
  Koolitus  
  Kuulutused  
Kontaktid  
Lemmik.ee uudised  
  Uudised 2014  
  Uudised 2013  
  Uudised 2011  
  Uudised 2010  
  Uudised 2009  
  Uudised 2008  
  Uudised 2007  
  Uudised 2006  
  Uudised 2005  
  Uudised 2004  
  Uudised 2002-2003  
  Lühiuudised  
  Lugeja kirjutab  
  Fotoreportaažid  
  
  
  
Hetkel lemmikus  
  Külalisi: (6)
Kasutajaid: (0)

Kasutajaid kokku: (12052)
 
Lemmik soovitab  
 
Uudised 2006  
 
Tallinnas sündivatel kõigil kutsikatel peab peatselt kiip okwma. Foto: Lemmik.ee e-kaart
Koerakutsikatele kallis kiip
21.02.2006 | Äripäev - Lemmik.ee

"See on mõttetu arstide lobi! Seda ei saa kohustuseks teha!" hüüab telefonis murelik koeraomanik. Alates augustist peab iga ilmavalgust nägev kutsikas saama naha alla kalli mikrokiibi, kirjutab ajaleht Äripäev.

Kuigi taoline kord hakkab kehtima esialgu ainult Tallinnas, on Keila-Joal hobi korras lambakoeri kasvataval Heli Vaabil närv must ning hämming suur. Lihtsalt mingist kuupäevast hakata maksma 500 krooni kiibi eest, mis võib koera naha all kaotsi minna või koerte omavahelise mängu käigus töötamise lõpetada? Ei! Siiamaani Vaab seda oma koertele pannud ei ole ning hääletoonist võib järeldada, et seda ta ka panema ei hakka. Õigus selleks tal ka on, kuna seadus temale ei laiene. "Kas pean siis kiipima need koerad, kelle omanike aadress on Tallinn?" küsib ta siiski retooriliselt.

Praegu on koeraomanikel valida, kas tahavad, et nende koer oleks kaotsimineku puhul tuvastatav või mitte ning kas kasutada selleks tätoveerimist, mis maksab umbes 120 krooni, või kiipimist, mille hind on neli korda kõrgem.

"Arvamus asjast on selline, et see teeks inimestele liigseid lisakulutusi," mõistab ka koeri kasvatav Vilve Roosioks kohustuse hukka. Kuna ta on osalenud mitmetel koeranäitustel ning olnud kohtunikuks, on ta ka kokku puutunud paljude kiibitud koertega. "Olen seda kiipi otsinud kiibilugejaga mööda koera kere taga, sest see on kaotsi läinud," räägib ta.

Kiip paigaldatakse koera kaelale, vasakule poole. "Praktika on näidanud, et see ei püsi seal," ütleb Roosioks ning jutustab korrast, kui kiip leiti rinna pealt üles pärast pikka otsimist. "Identifitseerimine on vajalik, aga kas selleks just kiip olema peab," mõtiskleb ta, andes mõista, et praegusel tätoveerimisel pole ka miskit viga ja on ehk ka praktilisem, sest koera number on siis kohe näha.

Hoopis teistsugusel arvamusel on aga Maxi loomakliiniku arst Ülli Salk, kelle jutu järgi on kiip hädavalik. "Loomulikult, sest siis ei ole probleemi, et tänaval uitavad juhuslikud koerad," sõnab ta ning jätkab, et omanikud leiavad oma koerad kohe üles, kui on koera jooksma lasknud. Tema sõnul on koerade tätoveerimine valulik ning seda tuleb teha rahustite mõju all.

Heli Vaab sellist juttu kuulda ei taha. "Miks lehmadele tehakse palju suuremad augud kõrva? Kas vasikas peab rohkem valu kannatama? See pole mingisugune õigustus! Koeral on täitsa ükskõik," kinnitab ta.

Dr Salk tunnistab, et kiipimiskohustus on loomaomanikule arvestatav väljaminek. Aga samamoodi võib inimene selle 500 krooni kaubamaja odavmüügis kulutada asja peale, mida tal üldse vaja ei lähe.

Kommentaarid:
Kingpool 2-.-0.2006 21: 1

Missugune kummaline jutt! Siiani olen ma kõik oma koerad lasknud tätoveerida ja veel kunagi pole kasutatud mingeid rahusteid ei minu rahustamiseks ega mu koerte rahustamiseks ja ka kümnete ja kümnete tuttavate ja sõprade koerte rahustamiseks . Pigem ma vajan selle väite lugemisel rahustavat süsti. Olen samuti korduvalt näinud kuidas näitusetel - võistlustel on kiipi tulemusteta otsitud erinevate kiibilugejatega. Ja kui kuidagi ei saa tulevikus ikka koera omada ilma kiibita,mis on tegelikult ainult üks hea võimalus raha välja pigistada koeraomanikelt , kust veel saab, siis teen alati ka juurde tätoka, et asi oleks kindel, mina küll ei hakka riskima mingi kiibiga, mille peale loota ei saa.


eifela 2-.-0.2006 21: 1

Mina arvan, et inimestele ei saa panna selliseid kohustusi, mis nõuavad majanduslikke väljaminekuid ja mitte vähe. Marutaudi vastu vaktsineerimine on ka kohustuslik, aga see on ka tasuta. Kui omavalitsus nõuab kiipi, siis tuleb see ka nende poolt kinni maksta. Olen lugenud kiipimise poolt ja vastu argumente ja arvan, et selle peaks siiski ostustama koeraomanik ise, kas ta laseb koera märgistada kiipimise või tätoveerimise teel.


skye 2-.-0.2006 21: 1

Kui riik või omavalitsus tahab korrastada ühiskonna elu ja annab välja rahalisi kulutusi nõudva seaduse on selle institutsiooni kohus tagada ka sotsiaalsed karantiid.Arvestades meie elatusmiinimumi ja min.päevase ostukorvi rahalist suurust ei saa nõuda kõigilt sellises suuruses kulutusi.Sellisel juhul peavad vähemalt vähekindlustatud inimesed saama võimaluse taotleda riigilt toetust või soodustust!
Kindlasti on see probleemiks ka koerakasvatusega tegelevatele inimestele ja lihtsalt mitme koera omanikele.


nipi:) 2-.-0.2006 21: 1

loomapidamine ei ole kohustuslik!!! Paraku on meil nii palju kohusetundetuid loomaomaninkke, sellised kohustuse panevad ehk paljundajaid pisutki mõtlema. Olgu siis kiip või tätöveering, mida iganes, koer peab olema koheselt omaniku nimega seotav, siis ei saa olla nii , et oih koer tänaval ja ei tea kelle oma.
Isekysimus kuidas seda kohustust ellu viia, üsna raske on kontrollida kas igal hoovitagusel järjekordselt kellelgi mitte vaja mineval pesakonnal on märgistus või mitte. Koerad varsti laiali ja varjupaigas ja mitte keegi ei vastuta selle eest.
Kiip on tehniline uuendus ja küllap seda ka arendatakse ning ilmselt uudsuse vaibudes langeb hind. 500 eek 1 kord koera elus, kas see on mingit problemaatikat vääriv summa. Tõsi kõigil ei ole palju raha, aga kas siis on olemas see raha , millega koera toita ja koolitada ?


skye 2-.-0.2006 21: 1

Palju inimesi, palju arvamusi.Igal oma seisukoht vastavalt tolerantsuse ja majandusliku kindlustatuse astmest.
Tore oleks kui ametnikud neid kõiki loeks ja arvesse võtaks!
Hiljuti sattusin jutuotsale ühe vanamammiga, kes oli oma koeraga jalutamas.Rääkis,kuidas ta aasta tagasi oma hoolealuse maja tagant lõhkilöödud peaga hinge vaakumast leidis,koju viis ,ravitses ja toitis.Nüüd on tal kiindunuim sõber ja kaaslane, kellega jagatakse pensionäri piskut sööki ja jooki.Koer oli küll vana, kuid kobe ja rõõmus!
Kas oleks ikka mõistlik karistada seda vanamammit tema headuse eest 500 kroonise kiibi- trahviga?


nipi:) 2-.-0.2006 21: 1

loomulikult on arvamusi palju, aga ehk ei oleks ka selliseid prügikasti taha surema jäetud koeri nii palju kui kontroll oleks pisutki suurem loomapidamise ja mis peamine arutu paljundamise osas.
Äärmiselt kena, et on inimesi kes neid õnnetuid loomi pääsatvad ja oma väikesegi sissetuleku eest nende eest hoolitsevad , aga on ju selge et selliste olukordade tekkimine tuleb viia miinimumi.
Kui sel koeral oleks olnud kiip oleks ka üsna hästi teada kes ta sinna jättis, või ma eksin kuidagi ??
Küsimus on pigem individuaalse lähenemise võimaldamises, st tuleb valida kellele, kuidas ja mida - aga üldjoontes positiivse ettevõtmise vastu ei tohiks siiski võidelda.


nublu79 2-.-0.2006 21: 1

Minu arvates võiks märgistamine olla kohustuslik, kuid inimene peaks saama valida, kas kiip või tatoveering. ma küll ei kujuta ette, et nt mingit võõrast hulkuvat koera (või eksinud) hakkaksin kiibi lugemiseks kliinikusse tassima? Hädapärast julgeksin tal võib olla kõrva sisse vaadata.
Minu mõlemal koeral (bernhardiinid) on just seetõttu tehtud tatoveeringud, et siis oleks kohe võimalik omanik tuvastada. Samuti võib ju kliinik parasjagu kinni olla, nt pühapäeva õhtul?
Ja kuigi kiip või tatoveering oleks tulevikus kohustuslikud, ei usu ma, et keegi hakkaks krantse märgistama ja selle eest veel maksma.


Kalju 2-.-0.2006 21: 1

Mikrokiip maksab 100 krooni
Paigaldus c 1 minut aega (palju maksab vet. arsti 1 minut?) 10 krooni (see teeb siis 600 krooni tunnis, ehk 4800 krooni päevas, 100 080 krooni kuus... teas kas loomaarstid ametlikult saavad nii palju?)
Register - palju võtab ruumi 1 koera kiibiinfo ehk 3kb st 0,02 senti aastas :)

omahind kokku c 111krooni

kuhu ülejäänud raha läheb? ikka registripidajale, kes võtab kogunisti 170 krooni selle eest :):) ja loomakliinikute omanikele. seaduslikud rõõvlid.


Kalju 2-.-0.2006 21: 1

Olen vist vale ameti valinud, kas ei oleks loomaarst olla tasuvam, arvestades et aastas sünnib Eestis c 8000 kutsikat.


blondikemx 2-.-0.2006 21: 1

Ma lasin oma koerale teha kiibi Haabersti vetkeskuses(Õismäe tee 109) ja kiip maksis 250- ja registreerimine 250- nii et kokku 500-


wlfus 2-.-0.2006 21: 2

Refleksoloogiliselt vaadates on kiip loomale ohtlik - tihtilugu ei jää ta püsivalt asetatud kohale vaid hiljem otsima asudes võite selle leida suisa koera saba otsast!!! Ka hobuste puhul (see juhtus minu eesti tõugu ruunaga sest neile on see kohustuslik panna!) olen täheldanud mitmesuguseid probleeme, nt ei kasva sinna kohta kuhu kiip asetati enam kunagi karvad ning kiibi ümber moodustuv paks lihaskude moodustab naha alla mügarikke. Juhul kui kiip enne seda on liikunud nt selja piirkonda on tulemuseks loomale piinav valu, sest seal asetseb ratsutamise ajal ju sadul! Lasin oma hobusel kiibi eemaldada.
Südamest soovitan teile - kasutage tätoveerimist! Loomal on hetkeks valus, kuid peale seda on asi korras. Kiibiga seonduvaid probleeme on aga kuhjaga.


eifela 2-.-0.2006 22: 1

Nipile, koerte kiibistamine mõjutab eeskätt ikkagi korralike kodanikke, kes kõiki seadusi ja neile pandud kohustusi niikuinii täidavad. Neile, kes seda siiani pole teinud, kelle koerad jooksevad päevad läbi ringi, kelle koerad ründavad teisi või need kes kutsikaid toodavad, neid inimesi see kiibistamine ei mõjuta, sest nagunii ei tee seda. Kannatavad sellise otsuse vastuvõtmise all siiski just seadusekuulekad inimesed, teised lasevad ikka vanaviisi edasi, sest mingit kontrolli selle üle ei ole ja ei tule ka tõenäoliselt, sest see on liiga kulukas.


eifela 2-.-0.2006 22: 1

ja veel, Nipi, kas sa tõesti usud oma sinisilmsuses, et sellel prügikasti tagusele koerale pannakse kiip. Kui tal see oleks, siis ta ka ei oleks seal prügikasti taga. Lihtsalt on odavam koer ära visata, kui teda kiibistada.


kyrsa 2-.-0.2006 22: 1

Ehh, Kalju, kui sinu loogika järgi võtta, siis peaks Maksuametis töötama miljonärid, kuna raha sinna ju laekub. :D


nipi:) 2-.-0.2006 22: 2

seeon teoreetiline. Kuidas koerte märgistamist ja registreerimist tegelikkuses ellu viia on juba hoopis teine asi. Põhimõtteliselt peaks seaduse väljatöötaja tagama ka selle täitmise, kuigi see on sinisilmne lähenemine. Ma tahan uskuda et eestist saab kord ka pisut kõrgmea loomapidamiskultuuriga maa,aga ootama peab vist veel pikalt. Võibolla peaks õhutama ka kaaskodanikke teatama vastavatele mativõimudelekuskil syndinud pesakondadest. Tundub nagu pealekaebamine, aga see oleks rohkem nagu koerte ja ka ühiskonna huvides. Kui me kõik just päris ükskõiksed ei oleks võibolla saaks midagi teha ka. Aga eks esimese sammu peavad tegema ametivõimud, kes peaks looma kõik võimalused koertse märgistamiseks, teatamiseka ja ka selle kontrollimiseks. Aga sellest ei olnud artiklis juttu.


eifela 2-.-0.2006 23: 1

Sellega olen küll täiesti nõus.


-atlanta 2-.-0.2006 25: 1

minu sõbranna koerale tehti tätoveering. Läks mädanema, lausa nii hullusti et kõrv tuli ära lõigata. Kas see siis on koerale vähem tüli tekitav kui oleks olnud kiip. (ja seda ei tehtud mitte mingis suvalises kohas vaid Tallinnas ühes kliinikus)Kommenteerimine ainult registreerinud kasutajatele

 
Küsitlus  
 
Kuidas oled toetanud kodutuid loomi?
Olen aidanud leitud loomale kodu leida
Olen pakkunud varjupaiga või leitud loomale hoiukodu
Olen annetanud varjupaigale raha
Olen annetanud varjuapaigale toitu ja loomatarbeid
Osalen varjupaigas vabatahtlikuna
Olen võtnud oma kasulapseks kodutu kassi
Olen võtnud oma kasulapseks kodutu koera
Olen aidanud kodutuid loomi muul moel
 
 Vaata vastuseid 5158 
 Vaata vastuseid 
 
© Lemmikmeedium OÜ | Toimetus | Reklaam